Fólie‎ > ‎

Bezpečnost v dopravě

  • Reflexní obrysové značení vozidel 
  • Reflexní materiály pro přechodné dopravní značení 
  • Lineární dopravní směrovací systém 
  • DFS - zařízení pro provozní informace 
  • Vodorovné dopravní značení 
  • Reflexní materiály pro trvalé dopravní značení 


Všechny produkty, které firma 3M nabízí pro zajištění bezpečnosti v dopravě, prošly rozsáhlým výzkumem a testováním účinnosti, životnosti a kvality.

Reflexní materiály 3M™ Scotchlite™ fungují na principu retroreflexe (zpětný odraz), což je fyzikální vlastnost zajišťující, že světlo, např. ze světlometu vozidla, dopadající na povrch materiálu (např. na dopravní značku) je odráženo v úzkém kuželu směrem zpět ke zdroji tohoto světla (do očí řidiče). Reflexní materiály 3M™ Scotchlite™ jsou pokryty vrstvou obrovského množství malých kuliček, nebo hranolů, které zajišťují návrat světla zpět přímo ke zdroji.

Reflexní fólie 3M™ Scotchlite™ poskytují viditelnost po 24 hodin i při nepříznivých světelných a povětrnostních podmínkách, jako je šero, zataženo, mlha, déšť, sněžení apod.

Reflexní materiály pro přechodné dopravní značení

Kategorie výrobků pro přechodné značení (např. práce na silnici) zahrnuje špičkové reflexní materiály určené k výrobě svislých dopravních značek, LDS (lineární dopravní směrovací systém) a značkovací pásky. Všechny produkty jsou trvanlivé a navržené tak, aby spolehlivě varovaly před nebezpečím.
Lineární dopravní směrovací systém

Lineární dopravní směrovací systém 3M™ Scotchlite™ je snadné řešení pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu s vysokou viditelností, nenáročný na údržbu. Ideální řešení pro nebezpečné zatáčky, úzké víceproudé silnice, úseky práce na silnici, obrysy mostů a tunelů a trvale nebo dočasně instalované zábrany. Průběžné lineární směrování může v těchto situacích zvýšit bezpečnost, protože usnadňuje sledování ostrých změn v geometrii komunikace. Linear Delineation System (LDS) 3M™ Scotchlite™ vytváří dokonalé reflexní značení i v situacích s extrémními změnami úhlů a ve srovnání se současnou nabídkou dopravního značení poskytuje nadčasové řešení.Každý panel LDS je tvořen reflexní fólií 3M™ Scotchlite™ Diamond Grade™, nalaminovanou na tenký hliníkový plech. Panely mají obroubené okraje, které brání oddělení vrstev fólie během čištění. Jedinečný zvlněný tvar zaručuje velmi dobrou viditelnost panelů LDS, a to i v situacích s velkými osvětlovacími úhly. Panely o délce 86 cm se dodávají v šířkách 10 cm nebo 15 cm a jsou velmi pružné, takže je lze aplikovat na různé povrchy. Linear Delineation System 3M™ Scotchlite™ je určen k lineárnímu reflexnímu značení betonových zábran a kovových svodidel. Jednoduše se instaluje i odstraňuje a lze ho použít v trvalých i dočasných aplikacích.

DFS - zařízení pro provozní informace

Jedná se o proměnné dopravní zařízení, doplňující svislou dopravní značku, které umožňuje informovat právě projíždějícího řidiče o jeho rychlosti. Proměnlivý displej zařízení tvoří jednotlivé klopné elementy z fluorescenčního žlutozeleného retroreflexního materiálu 3M™ Diamond Grade™ v kombinaci s technologií vysoce účinných diod. DFS zvyšuje viditelnost svislého dopravního značení, zároveň varuje řidiče při překročení naprogramovaného rychlostního limitu a přispívá tak i k bezpečnosti chodců a ostatních účastníků silničního provozu.

Vodorovné dopravní značení

Statistiky dopravních nehod ukazují, že jedním z nejnebezpečnějších úseků silničního provozu jsou uzavírky na pozemních komunikacích. Proto potřebují řidiči jednoznačné vedení uzávěrkou jak ve dne, tak i v noci a za snížené viditelnosti.
Odstranitelný reflexní pás 3M™ Scotch - Lane™ na přechodné vodorovné dopravní značení zůstane na vozovce tak dlouho, jak potřebujete. Po dokončení stavebních prací jej jednoduše odstraníte bez poškození vozovky.Reflexní pásy pro trvalé značení vozovek 3M™ Stamark™ představují trvanlivé a jednoduché řešení s vysokou viditelností pro všechny aplikace na vozovkách: dopravní pruhy, krajnice, text nebo symboly. 3M poskytuje záruku optických a mechanických parametrů až 6 let s předpokládanou životností srovnatelnou s životností živičné obrusné vrstvy. Struktura keramických kuliček zajišťuje jednoznačné vedení ve dne, v noci a při snížené viditelnosti.

Reflexní materiály pro trvalé dopravní značení

Nabízíme bohatou škálu vysoce kvalitních a trvanlivých samolepících reflexních fólií, které jsou ideální pro trvalé dopravní značení či jiné typy značek. Materiály 3M splňují nároky na odrazivost, lom světla a dlouhodobou záruku optických parametrů v dopravním značení.

Nejnovější provedení reflexních folií 3M™ Scotchlite™ Diamond Grade a DG3 jsou díky svým maximálně kontrastním účinkům zvlášť vhodná pro značení, které musí vystupovat proti jasnému okolí ve složitých dopravních situacích (zatáčky, křižovatky) a na rychlostních komunikacích.
Tato retroreflexní fólie převyšuje parametry pro třídu 3 podle ČSN EN 12899-1. Zdokonalená mikroprismatická struktura reflexní konstrukce s dvojitým úhlovým odrazem světla zajišťuje rovnoměrnou úroveň odrazu ve svislé i vodorovné rovině.
Záruka optických parametrů je 12 let.
K dispozici je také ve žlutozeleném a oranžovém fluorescenčním provedení pro zvýšení viditelnosti dopravních značek.

3M™ Scotchlite™ High Intensity Grade (HI) a High Intensity Prismatic (HIP) jsou ideálním řešením pro dopravní značení na mimoměstských komunikacích a na předměstích se slabým veřejným osvětlením.
Tyto retroreflexní fólie převyšují parametry pro třídu 2 podle ČSN EN 12899-1. Princip fungování HI je založen na samostatně se zrcadlících skleněných částicích, které maximálně odráží světelný paprsek na krátké a střední vzdálenosti. Optický systém mikroprismatické fólie HIP funguje na principu několika násobného odrazu uvnitř mikrohranolu.
Záruka optických parametrů je 10 let. 3M™ Scotchlite™ Engineer Grade na se používá na málo frekventovaných, slabě osvětlených nebo neosvětlených vozovkách v krajině. Díky své vyrovnané výkonnostní křivce je tento typ univerzálně použitelný v tmavém okolí.
Lze použít také na venkovní reflexní reklamní polepy. Retroreflexní fólie převyšuje parametry pro třídu 1 podle ČSN EN 12899-1.

Záruka optických parametrů je 7 let.